FIDES 2 (2005-2007)

FIDES 2 prvním zástupcem druhé generace padáků s testem DHV 1. FIDES 2 navazuje svým názvem na tradici FIDES e, jedná se ale o úplně nové křídlo – a to jak po stránce konstrukční tak i technologické. Při vývoji se podařilo dosáhnout několika výjimečných vlastností, které byly navíc potvrzeny novou, přísnější zkušební osnovou DHV.


Mezi hlavní charakteristiky kluzáku patří:

 • Zvětšený rozsah rychlostí (22–45 km/h)
 • Vysoká stabilita s minimálními bočními a frontálními zaklopeními
 • Velmi příjemná regenerace vrchlíku po zaklopeních, se zachováním směru letu při minimálně zvětšeném opadání
 • Velmi snadný start bez nejmenší tendence předbíhat pilota při razantních startech
 • Bez tendence předstřelovat i při regeneraci z těch nejrazantněji provedených figur
 • Stabilita pří letu v turbulenci
 • Ideální nástup do stoupání bez ztrát způsobených boční nestabilitou
 • Velmi příjemné řízení
 • Ideální pro pozemní nácvik startů
 • Vysoká efektivita při točení ve stoupání
 • Velmi nízká váha – jen 4,8 kg (u velikosti M)

Ke každému padáku dostáváte zdarma:

 • technické prohlídky po dobu jeho životnosti
 • batoh Porter velikosti L
 • tričko Sky team

Barevné schéma

Technické informace

Fides 2 XS S M L
Plocha rozložená (m2) 22,36 24,19 26,17 28,30
Plocha projekční (m2) 19,65 21,26 23,00 24,87
Rozpětí rozložené (m) 10,25 10,66 11,09 11,54
Rozpětí projekční (m) 8,24 8,57 8,92 9,28
Štíhlost rozložená 4,70 4,70 4,70 4,70
Štíhlost projekční 3,46 3,46 3,46 3,46
Letová hmotnost (kg) 56–74 69–90 82–105 100–130
Hmotnost padáku (kg) 4,2 4,5 4,8 5,1
Minimální rychlost (km/h) 22 22 22 22
Max. rychlost bez speed systému (km/h) 36 36 36 36
Max. rychlost se speed systémem (km/h) 45 45 45 45
Opadání (m/s) <1,2 <1,2 <1,2 <1,2
Max. klouzavost >7,5 >7,5 >7,5 >7,5
Kategorie a test AFNOR Standard DHV 1 DHV 1 DHV 1

Materiály

Vrchlík

Vrchlíky šijeme z materiálu francouzského dodavatele „Porcher Marine“ ze skupiny podniků NCV. V posledních dvou letech se dodavatel usilovně zabýval vývojem nových a odolnějších zátěrů a vytvořil novou generaci materiálů, které vešly ve známost pod pojmem New Skytex.

Nový zátěr je odolnější zejména proti oděru, slunečnímu záření a vlhkosti.

K výrobě horních potahů a designových částí používáme „Skytex 9017“ se zátěrem E77A (oboustranný zátěr na vodní bázi) a E112 EVOLUTION, spodní potahy jsou vyrobeny ze stejné tkaniny se zátěrem E38A. Profily a diagonály nebo diagonální segmenty jsou vyrobeny z materiálu SKYTEX 9017 se zátěrem E29A.

Materiál je vyroben se strukturou tkaní „Rip Stop“ z polyamidových vláken (PA 6.6) od americké firmy DU PONT.

Vyvázání

K vyvázání padáku FIDES 2 jsme použili velmi kvalitní šňůry od německé firmy EDELRID, které vykazují vysokou odolnost vůči mechanickému opotřebení a stálost přesné délky.

Horní galerie je vyvázána šňůrami EDELRID 7850–080 o průměru 1,0 mm, jádro je vyrobeno z materiálu „dyneema“, oplet z polyesteru. Spodní šňůry jsou vyrobeny z řady šňůr 6843–200 a 6843–160 o průměrech 1,8 a 1,5 mm. Jádro je vyrobeno z „aramidu“ a oplet z polyesteru.

Volné konce

Volné konce vyrábíme z popruhů o šířce 20 mm od dodavatele MOUKA TIŠNOV. Hlavní šňůry jsou spojeny s volnými konci pomocí karabinek typu DELTA D od francouzského dodavatele Maillon Rapide.

V roce 2007 byla společnost SKY PARAGLIDERS vybrána pro partnerský program 100% SKYTEX. Tato „pečeť“ znamená a zaručuje, že naše výrobky nejsou „seskládány“ z více materiálů s různou dobou a tempem stárnutí, že využíváme pro svoje kluzáky jen toho nejlepšího, co je momentálně na trhu k dispozici. Jako partneři tohoto projektu máme rovněž přístup k nejnovějším a nejmodernějším materiálům.

Napsali o nás

FIDES 2 – review by Vol Libre (10/2005) (English translations)

Aero Concept and SKY Paragliders

[* , with great performance. The range was reinforced with a new school glider, the FIDES 2. It’s light: 4.8kg. Which means it can double up as a mountain wing!

STARTING OFF

A little care when packing away will avoid knots in the upper cascade when untangling. A flick of the wrist is not sufficient.

Simpler cell design with the FIDES 2! A slightly ruffled leading edge does nothing to prevent a progressive inflation from a moderate action on the front risers. The final phase of inflation is autonomous with very little pressure felt as the wing lifts up. As with mountain wings the light canopy only requires a moderate pressure to inflate it. Too much energy will cause overshooting which must be damped. On the other hand in a strong wind the wing settles itself directly above the pilot, with no tendency to wrench.

IN FLIGHT

At 92kg in the middle of the weight range for the medium, the FIDES 2 does 35km/h. Fully pushing the speed bar gives me 44km/h, very useful in the wind during the first flight at Le col de la Forclaz. An induced frontal collapse shows the stability and ease of reopening, without destabilisation. It is well within the DHV 1 range. The wing gives the freedom to fly with hands-up or full speedbar.

Later large induced destabilisations reinforce this stability. Damping is limited in small oscillations but reassuring when exiting 360’s or B line stalls. No problems either in avoidance manoeuvres. At worst the leading edge flattens to 30 to 45 degrees to calm things down. Straight flight is regained with just one oscillation.

Slowing to 30km/h requires 20cm of brake and 1.5kg of pressure, giving minimum sink. The first few centimetres give great pitch control with no significant reduction in speed. 10cm and 1kg more are needed to maintain 27km/h with exemplary pitch and roll stability. Stall point is only achieved with a wrap with more than 70cm of brake and 8kg of pressure.

Turning requires brake travel rather than pressure. Initiating turns only results in a tiny amount of inverse roll which is quickly damped at around 20cm of brake. An efficient turn needs 20cm of brake with a progressive response and only 3kg of pressure. A small amount of roll before the completion of a 360 requires slight weightshift to maintain the turn while thermalling. Applying 30cm gives a lovely turn with no need for the weight shift. This great response to the controls with average pressures doesn’t mean the chest strap has to be loosened. Pressures don’t exceed 4.5kg for standard turns. Therefore flying in turbulence isn’t tiring and allows fairly heavy handed movements with no risk of collapse. Ideal for students. Tightening the turn in a thermal is easy with just the brake. At any angle of bank, a stronger pressure on the brake will increase roll, thus eliminating spin tendency.

A spiral can be entered from the first turn with more than 30cm of brake. Acceleration in the second turn can be reduced by easing off the brake.

The FIDES 2 offers light handling and efficiency in lift. The very flat profile is simple to use. In schools some time will have to be spent teaching a gentle inflation technique but it is worth it to train pilots. Later in cross-country flights this feather-weight lady will be great in lift. A bag weighing less than 6kg is foreseeable. The pleasure-safety combination is one of the most successful on the market. A great asset to introduce SKY into schools.

Download

Fotogalerie