- Technika
- Technická kontrola
- Vývoj, výroba, testování a testovací normy
- Výběr vybavení, letání a paraglidingová praxe
- Sportovní létání
Technická kontrola
Jak Vám doručit kluzák na technickou kontrolu?
Svoje křídlo nám můžete předat osobně, nebo poslat poštou na naši adresu. Doporučujeme balík pojistit a rozhodně nezapomeňte uvést zpáteční adresu, kam máme opravdu kluzák s technickou poslat zpět (např. tedy ne adresu trvalého bydliště, na kterém si nemůžete zásilku převzít, protože momentálně bydlíte jinde).
Co všechno potřebujete k tomu, abyste udělali technickou kontrolu?
Potřebujeme vlastní křídlo, kompletní kontaktní údaje (jméno, bydliště, emailovou adresu, kontaktní telefon pro případné projednání oprav), výrobní číslo kluzáku a v neposlední řadě technický průkaz.
Dále potřebujeme vědět: kolik hodin křídlo nalétalo od poslední technické kontroly, kolik hodin celkem, kolik hodin od výměny dlouhých šňůr, zda se vrchlík používal pro létání s motorem (kolik hodin), zda víte o nějakých závadách, zda došlo k nějaké opravě v mezidobí od poslední kontroly, kterou prováděl buď autorizovaný servis nebo se jednalo o opravu svépomocí, a dále pak všechna další přání (např.: vyměnit volné konce, převázat a vystavit technický průkaz pro PPG nebo MPG apod.).
Případně si můžete stáhnout tento formulář a pečlivě jej vyplnit.
Padák by měl být dodán suchý, bez zbytků trávy a jakéhokoliv znečištění. Čištění zbytečně prodlužuje čas technické kontroly a tento čas je účtován.
Jak dlouho bude trvat technická kontrola?
Vždy je lépe se předem dohodnout na termínech. Můžete k tomu využít i registrační formulář, který najdete na našich stránkách. Zde si zaregistrujete termín a dozvíte se všechny instrukce jak postupovat a budete mít zajištěno, že kluzák dostanete v požadovaném termínu. Většinou se snažíme do týdne všechny technické kontroly zpracovat. Pokud se nám ale sejde v hlavní sezóně řada technických kontrol, termíny se mohou protáhnout a registrace je pak jediným způsobem, jak se vyhnout nepříjemnému překvapení s dlouhou dodací lhůtou technické kontroly.
Instrukce k rezervaci termínu a další zajímavé informace o technických kontrolách neleznete také v samostatném článku.
Doporučujeme využívat k technickým prohlídkám hlavně zimní období, někdy se může vyplatit „promarnit“ několik týdnu platné technické, ale mít výbavu včas a v pořádku před hlavní sezónou.
Jak dlouho mně bude technická prohlídka platit?
Nový padákový kluzák má automaticky vystavený technický průkaz s platností na 2 roky nebo 100 hodin pro volné létání, 50 hodin pak pro létání s motorem. Další prodlužování se pak odvíjí od stavu kluzáku (tkaniny, geometrie, opotřebení…). O tom, na jak dlouho prodloužit technický průkaz, rozhoduje technik společnosti na základě výše uvedených skutečností. Zpravidla jde o prodloužení na jeden rok.
Kolik stojí technická prohlídka?
Technická prohlídka je pro kluzáky vyrobené po 1. 2. 2001 a ve vlastnictví českých nebo slovenských pilotů zdarma. Kluzák posíláme zpět na dobírku, která v sobě zahrnuje poštovné a balné, případně i cenu za opravy a servisní zásahy.
Takto to bude platit až do konce roku 2011. Od roku 2012 bude samotná technická kontrola zdarma pouze pro ty piloty, kteří si zarezervují termím pomocí rezervačního systému.
Jak poznám, co se s mým padákem u vás dělalo?
Po technické kontrole společně s vrchlíkem dostanete: kopii protokolu o provedené technické kontrole, daňový doklad, na kterém je rozepsána kalkulace případného servisního zákroku, potvrzený technický průkaz.
Vývoj, výroba, testování a certifikační normy
Jaký je rozdíl mezi testovací osnovou DHV a EN a AFNOR?
Vývoj testovacích osnov a hlavní rozdíly jsme již popsali ve speciálních článcích.
Jedná se o články Certifikační normy, přehled a historie a Hele, cože je to to „CEN 926 2“?
Jak se liší EN A od DHV 1–2?
Padáky se liší stejně, jako se liší definice jednotlivých stupňů certifikačních osnov. EN 926 1 a 926 je nyní mezinárodně platnou a jedinou normou pro posuzování kluzáků. Této problematice jsme věnovali samostatné články, které vznikaly v době prvních, dnes již planých, nejasností nad budoucností testovacích norem, nicméně základní údaje o testovacích normách najdete zde a zde potom najdete další informace čistě jenom o normách EN a jejich začlenění do právního rámce ČR.
Proč jsou některé záložáky EN, jiné DHV a některé SHV?
Certifikace odrážejí vývoj certifikačních norem v posledních 10 letech a odrážejí většinou i dobu vzniku. Nyní je už možno testovat pouze podle norem EN, a to platí pro padákové kluzáky, sedačky a záložní padáky.
Zajímají-li Vás podrobnosti o vývoji testovacích norem, podívejte se na článek, který jsme této problematice věnovali.
Co znamená DHV Certified Plant?
Jedná se certifikát opravňující nás k letecké výrobě dle předpisů a požadavků německého úřadu LBA. Jedná se o obdobu „pověření k výrobě“ nebo certifikátu ISO.
Proč ještě vyrábíte v ČR a nejdete do zahraničí? Je to trend, který prosazují další a další firmy.
Inu, protože máme dojem, že na „východě“ již skoro není „východ“ a firmy se pomalu z „východu“ přelévají zase zpět do svých zemí.
Navíc je v oblasti paraglidingu dost výraznou pověrou, že výroba na východě je levnější. Ano, hodina práce je hodně levná, ale v celkových cenách včetně dopravy a případných zásahů a korekcí, kvůli kvalitě zboží z východu, je pro nás, ve SKY PARAGLIDERS, hlavní prioritou udržet právě výrobu v ČR, a to i za předpokladu standardních platových podmínek pro naše spolupracovníky, bez kterých by vyrábět dobře a levně prostě nešlo.
Proto na zvyšující se ceny reagujeme nákupem těch nejlepších automatizovaných technologií. Momentálně jsme jedinou firmou v této oblasti, kde Vám garantujeme, že Váš padák nastříháme se strojovou přesností, protože ho u nás opravdu nastříhají stroje – automatické CNC cuttery.
Proč neděláte vlastní barevné kombinace padáků?
Ale ano, děláme, na našich internetových stránkách najdete u každého padákového kluzáku modul pro sestavení vlastní barevné kombinace. Některé barevné kombinace nejsou možné; například ty, při kterých by na vrchlíku nebyl vidět náš design. Jakmile jste s výběrem barevné kombinace spokojeni, zkopírujte prosím barevný model (například ANTEA: Red Dragon / Grey / White / Orange).
Jde vyrobit padák jako BRONTES 2, ale s bezpečností ATIS 2?
Těžko říci, zda to možné je nebo není. Paragliding nabízí mnoho kategorií a snad každý pilot by si měl v nepřeberné nabídce umět vybrat. Výkon je dán na jedné straně štíhlostí, na druhé profilem a čistotou zpracování a volbou technologie vývazu. Všechny křídla se výkonnostně pohybují na hranicích svých kategorií (zejména pak ty s testem EN). Výkon a tudíž pak rychlost nad 52 km/h se pak projevuje na reakcích ve figurách a bezpečností rezervy se stírají.
My ve SKY PARAGLIDERS si myslíme, že piloti, kteří hledají výkon, budou hledat ve sportovních kategoriích, pro ty, u nichž je výkon podmíněn maximální mírou pasivní bezpečnosti, jsou pak určeny kategorie EN A a B, nejčastěji ale B. A předpoklad pro maximální výkon je vždy dokonalé zvládnutí kluzáku a využívání jeho předností a eliminování jeho nedostatků, ne absolutní a maximální výkon, který se může projevit například jenom nepřiměřenou opatrností a nervozitou, která potom výraznému výkonu spíše na obtíž.
Výběr vybavení, letání a paraglidingová praxe
Jak si mám vybrat padákový kluzák – který model?
Myslíme, že v první řadě je potřeba pečlivě zvážit několik otázek. Kolik nalétám hodin ročně? Co vlastně od létání očekávám (příležitostné létání v okolí startu s několika pokusy za rok o nějaký XC let, sportovní výkony a přelety či akrobacii, nebo čistokrevné závodní létání)? Chci se paraglidingu opravdu věnovat jako jediné a hlavní sportovní aktivitě mého života nebo budu paragliding kombinovat například s treky po horách? Ve chvíli, kdy se upřímně zařadíte na základě této analýzy do nějaké skupiny, nebude to už pak těžké; příležitostní piloti s náletem do 30 hodin ročně si spíše vystačí s ATISem, sportovně ladění piloti s vyšším náletem a ambicemi věnovat se XC, pak asi zvolí ANTEU, závodníci potom ERIS, pohodáři, kteří hledají možnost, jak si zpestřit svoje toulání po horách pak CIMU nebo jiný horský speciál.
Každopádně ale nákup výbavy znamená významnou investici a je vždy potřeba velmi pečlivě zvažovat, jak a k čemu mne bude výbava sloužit. Je škoda, aby potom ztrácela svoji hodnotu ve skříni jenom proto, že jste si příliš brzy a s nedostatečnou zkušeností vybrali křídlo příliš pokročilé, které Vás na začátku sezóny zbytečně vystrašilo a vystresovalo.
Jak si spočítat zatížení na padák? Jakou zvolit velikost?
Skoro by se nabízelo odpovědět – hlavně tu správnou. Při nákupu kluzáku nemá cenu spekulovat na to, v jakých budu lítat podmínkách a snažit se vhodnou velikostí trefit do létání „ve slabých“ nebo „silných“ podmínkách. Z naší země za létáním musíme hodně cestovat a určitě si nebudeme kupovat vrchlík pro Krkonoše nebo Jižní Moravu a pak další na jarní italskou Marmoladu. Ideální je, aby se pilot (se vším vybavením a samotnou váhou vrchlíku) pohyboval v horní polovině rozpětí zatížení dané velikosti. Křídlo bude optimálně zatížené a bude podávat vyrovnané výkony i v obtížnějších horských podmínkách při prosazování se proti údolnímu proudění, například. Vyberete-li si křídlo v dolní polovině možného maximálního zatížení, můžete se obtížněji prosazovat proti větru, ale užijete si výraznějších příbytků výšky při točení ve slabých podmínkách. Bezpečnostní „ukazatele“ dané zkušební osnovou musí daný model padákového kluzáku splnit při maximálním i minimálním zatížení.
Jak se určuje vzletová hmotnost a povolené zatížení pro létání s paramotorem?
Úvodem je nutno připomenout, že pro PPG nebo MPG létání potřebujete technický průkaz, který se vystavuje na celý set, tedy padákový kluzák a motorová krosna nebo tříkolka. Maximální vzletovou váhu uvedenou v technickém průkazu nebo v technických datech příslušného modelu v dané velikosti vynásobíte koeficientem 1,33 a dostanete maximální možné zatížení vrchlíku pro provoz PPG nebo MPG. Při pořizování kluzáku, o kterém víte, že jej budete provozovat s motorem, je vždy dobré se předem dohodnout s výrobcem a pohlídejte si, prosím, aby v technickém průkaze byla zmínka o tom, že kluzák je pro paramotorové létání vhodný.
Zajímavý a přínosný článek k tomuto tématu najdete zde.
Mám dostatečnou kvalifikaci pro létání na kluzáku ANTEA?
ANTEA je padákový kluzák kategorie EN C. Pro létání v České republice je z hlediska formálních požadavků potřebný pilotní průkaz kategorie B (Pilot – B). Je ale dobré, abyste kromě „papírových“ předpokladů posoudil, zda je tohle křídlo svojí výkonnostní to, co právě hledáte. Jedná se o sportovní kluzák určený pilotům, kteří aktivně a pravidelně po celou sezónu létají. Šťastnou ruku při výběru!
Jak si mám vybrat záložní padák?
V tomto není vybírání zase až tak složité, jako u padákového kluzáku. Pokud hledáte standardní řešení, bude nejlepší volbou SKY SPARE LIGHT.
Pokud chcete mít i případné přistání pod kontrolou a jste si jistý, že i v tak mimořádné situaci, jako je použití záchranného systému, budete schopen vše mít pod kontrolou, pak je možno zvážit řiditelný SKY DRIVE.
Pokud Vám záleží na každém gramu, pak rozhodně SKY LITE, momentálně nejlehčí záchranný systém na trhu s testem EN.
Jak si mám vybrat sedačku?
Jakmile si jednou vyberete model, podle toho, co od létání čekáte a na jaké létání se připravujete, pak bude nutné správně nastavit velikost a vyzkoušet si ji. Podobně jako u padákových kluzáků jsou pocity za letu úměrné tomu, jak moc člověk zažívá pohodlí nebo nepohodlí, co ho kde tlačí nebo nějak štve. Sedačku to chce řádně vyzkoušet, například klidně i v kombinéze. Jakmile začnou sedačku testovat, vyzkoušejte, jak se Vám podaří do sedačky vklouznout bez použití rukou po startu, jak můžete nastavit seřizovací prvky a jak se Vám s nimi pracuje, jak Vám sedačka umožňuje aktivně pilotovat a v neposlední řadě vyzkoušejte i to, jak se ze sedačky „vysunuje podvozek“ těsně před přistání. Pokud u všech těchto manévrů nebude zažívat žádné nepohodlí a sedačka Vás nebude tlačit a svírat a ani se v ní nebudete volně přesunovat, pak ji můžete směle objednat.
Dále by bylo dobře si pohlídat výšku závěsů – čím jsou závěsy na sedačce níže, tím citlivěji bude reagovat sedačka na odezvy z vrchlíku a bude jenom na Vás, zda takové odezvy a informace od vrchlíku vítáte a využíváte je pro aktivní let, nebo zda se spíše řadíte mezi ty, kteří chtějí stabilnější, klidnější a pohodovější posezení v sedačce.
Máte bazar a second hand, vykupujete starší padáky a nabízíte nové na protihodnotu?
Bazar máme – nabídku najdete na našich webových stránkách.
Nabízíme zde firemní demo padáky nebo výrobní vzorky z nestandardních barev nebo výrobky z předprodukčních ověřovacích sérií. Bohužel ale výkup použitých padáků a ostatního vybavení neprovádíme, není u nás ani možné zakoupit nový kluzák s odečtením „protihodnoty“ vrchlíku předchozího, staršího. Věnujeme se vývoji, výrobě a prodeji našim obchodním partnerům, z nichž někteří se zabývají i prodejem staršího vybavení.
Sportovní létání
Proč neinzerujete více na závodech a proč nemáte svůj vlastní tým?
Sky Paragliders má svůj vlastní tým, jedná se o velmi úspěšný tým pilotů PPG a MPG.
Sky Paragliders rovněž podporuje XC létání; na závodech řady PWC se mezi podporovanými piloty v minulosti velmi úspěšně pohybovala Renáta Kuhnová.
K vysoce úspěšným podporovaným pilotům potom patří i část reprezentace v přesnosti přistání, která si oblíbila naše kluzáky CIMA, se kterými velmi úspěšně reprezentuje Českou republiku.
Veškeré naše úsilí je ale napřeno k podpoře „běžného“, ne vrcholného závodního létání. Chápeme závodní činnost jako jednu z mnoha cest k propagaci paraglidingu, k zvýšení vlastních pilotních schopností a tím i zvýšení bezpečnosti.
Podporujeme Český pohár paraglidingu jako jeden z hlavních partnerů, máme vlastní program pro podporu závodních pilotů (s možností získat křídlo za speciální dotovanou cenu) a podporujeme i řadu soutěžních akcí a závodů ligy ČR jako např.: KATUSCHA a BESKYDSKÁ LIGA.
Součástí naší podpory je i vyhlášená XC soutěž Beskydský trojúhelník, o který se ročně pokouší řada pilotů, zatím byl tento trojúhelník pokořen jen jednou.
Proč sponzorujete někoho v Africe a nesponzorujete české piloty?
Sky Paragliders ve skutečnosti přímo nesponzoruje žádné lokální piloty, právě kromě těch českých. Pokud jste se potkali s nějakým podporovaným pilotem ze zahraničí, jistě se jednalo o aktivitu místního importéra, který má svůj vlastní závodní a předváděcí tým. A konec konců; co je špatného na případné podpoře zahraničních pilotů?
Jak se stát závodním pilotem SKY a co z toho budu mít.
Očekáváme, že přínosem pro Vás bude fakt, že chcete závodit a chcete se srovnávat s těmi nejlepšími. Věříme, že tohle jsou Vaše prvotní motivy, protože žádné „materiální“ výhody se při závodění nedají očekávat. Jen spousty naježděných kilometrů, spousty času a peněz. Váš vlastní pocit je Vám potom jedinou náhradou za všechny možné nepříjemnosti se závodní činností spojenými. Podrobnosti podpory pro závodní piloty najdete na našich stránkách.