TECHNICKÉ KONTROLY

Přestože technická kontrola patří k paraglidingu, jistě to není zrovna ta nejpříjemnější část našeho sportu. Mnohdy není snadné odhadnout, kdy budeme kluzák potřebovat a často to vypadá, že času je dost a nejednou je to tady; lítačská nabídka, která se odmítnout nedá. Ale ouvej, padák má propadlou technickou.

Víme, že se tohle stát může a vždycky se snažíme najít řešení, které Vás, naše piloty, nedonutí odjet létat v zimě za teplem s propadlou technickou nebo třeba odjet bez padáku, nebo, snad nejhůře, neodjet vůbec. Zavolejte nám a napište nám, vždycky budeme hledat řešení právě pro Vás.

Přesto, pokud to aspoň trošku jde, využijte prosím našeho rezervačního on-line systému pro technické kontroly. A o co vlastně jde?

V každém týdnu máme vyhrazenou garantovanou kapacitu pro technické prohlídky. Stačí tedy, pokud si zavčas vyberete ten správný týden, zarezervujete si tento termín a pak už jen pošlete nebo dovezete kluzák na prohlídku. Do poslední chvíle bude padák u Vás a pak u nás stráví jen nezbytně dlouhou dobu nutnou na technickou prohlídku.

Jistě se může stát, že najednou se sejdou všechny požadavky na technickou v únoru, skoro bychom řekli, že únor v roce 2011 sliboval velmi brzké zahájení sezóny a na náporu na technické to bylo poznat. V jednom týdnu se sešlo více jak 40 technických kontrol a řada pilotů pak byla nespokojena s navrženým termínem. Chápeme to a snažíme se i v těchto případech najít co nejvýhodnější řešení, ale prostě někdy to není možné.

Proto prosíme, abyste tohoto systému využívali a ušetřili sobě i nám vrásky na čele z toho, jak to vlastně všechno půjde.

A jak na to?

 1. Na našich stránkách si vytvořte účet.
 2. Jakmile bude účet vytvořen, dostanete autorizační mail, ten potvrdíte a jste připraveni "rezervovat".
 3. Pak už jen stačí se přihlásit a vybrat si ten správný týden a postupovat podle instrukcí.

A je to.


Registrace termínu je potvrzena i mailem a před vlastním odesláním Vám ještě přijde mail s upomínkou, abyste náhodnou nezapomněli poslat nebo doručit kluzák na kontrolu.

Účet můžete využívat i k jiným aktivitám, můžete tvořit foto galerie, články, videogalerie, můžete se nechat automaticky informovat o změnách a novinkách na stránkách nebo můžete dostávat informační buletin, vše tak, jak si sami ve vlastním účtu nastavíte.

Do budoucna bude tento účet využíván i pro registraci výrobků Sky Paragliders tak, abyste sami poznali historii kluzáku či si ověřili autentičnost výrobku.
 

A před vlastní registrací dovolte pár čísel pro milovníky statistik.

 • V roce 2010 jsme zkontrolovali celkem 547 kluzáků. Rekordním měsícem pro prodej do České republiky je listopad a prosinec (tradiční zimní slevy), technických prohlídek se ale sejde nejvíce vždy v březnu, nejméně pak září a prosinci.
 • Pilotem a kluzákem rekordmanem (co se týče prohlídek) je pilot z nedalekého okolí, který měl na svém LIFTu již 18 prohlídek (LIFT je stále ve výborné kondici a společně s pilotem doufáme, že to dotáhneme aspoň na stříbrnou svatbu).
 • V roce 2010 jsme prohlíželi celkem 36% kluzáků, které již měly neplatnou technickou prohlídku.
 • Rekord a pomyslenou cenu za pečlivost pak u nás dostává pilot, který svůj kluzák poslal v lednu, přestože technická byla platná až do 12. prosince stejného roku.
 • Běžná technická prohlídka bez oprav trvá pro 2 interní pracovníky kontroly 45 minut, každý kluzák potom zalétne hlavní technik Sky Paragliders. Technická prohlídka včetně nezbytné administrativy trvá 111 minut.
 • Zalétávací pilot a hlavní technik Sky Paragliders v roce 2011 zdvíhal nad hlavu celkem 2396 kluzáků (opravy, technické prohlídky a zalétávání nových výrobků).
 • Před vlastním proměřením padáku (geometrie a celkové délky) se všechny šňůry stabilizují protažením dvaadvaceti kilogramovým závažím. Na vývaze se tedy během technických navzpíralo v roce 2010 přibližně 48 tun jen ke stabilizaci šňůr před vlastním měřením.
 • Přestože prosíme, aby naši piloti posílali kluzáky čisté, často jsme sami překvapeni, co všechno v padáku najdeme (a to nemyslíme písek, kobylky či jiné potvory, seno nebo slámu). Mezi kuriózní nálezy patří: mrtvá myš, cigarety, zavírací rybička, vystřelovací nůž, časopis Playboy, prázdná plechovka od piva. Soutěž o nejzvláštnější předmět ve vrchlíku ale není dosud uzavřena.
 • Mezi kuriózní opravy a zásahy do vrchlíků, se kterými jsme se setkali patří: propálené díry cigaretami jako druh podpisu a identifikace kluzáku, propálené díry do odtokové hrany na horním i spodním potahu pro snadnější čištění komor, propálení komory od nepozorného strážce ohně při cestování, šňůry nahrazené nejrůznějšímu druhy kuriózních provázků, volné konce navázané skrze očka vytvořená z provázku, volné konce prošité sešívačkou a slepené isolepu.

 

A to už je opravdu všechno, využívejte prosím registrací a rezervujte termíny technických kontrol, k registraci zbývá už jen zbývá poslední klik.

Klik!


Děkujeme a přejeme mnoho krásného létání na kluzácích Sky Paragliders


Fotogalerie