KEA - často kladené dotazy

Jaký je rozdíl mezi horským kluzákem KEA a jeho předchůdcem z dílny SKY Paragliders, CIMA K2?

Ve skutečnosti tyto dva kluzáky nemají mnoho společného. Odlišná konstrukce, rozdílný profil, jiný vývaz šňůr...jsou tedy tak rozdílné, jak jen dva kluzáky mohou být. Jeden částečně společný znak ale mají – vnitřní diagonální strukturu.

Za letu KEA nabízí mnohem více, než jen vyšší výkon (max. rychlost +10%), ale i klouzavost je na značně vyšší úrovni (v celém rozsahu rychlostí) a ve schopnosti prosazování se v proti větru je pak od svého předchůdce na míle daleko.

Použili jste při vývoji kluzáku technologii „3D modelování“?

Skoro by to vypadalo, že se technologie „3D modelování“ při konstrukci kluzáků objevila jako blesk z čistého nebe..Musel to být asi nějaký marketingový génius, kterého napadlo přejmenovat něco pro nás tak přirozeného a samozřejmého, že to skoro vypadá jako nějaká technologická revoluce.

Odpověď je tedy ano, používáme technické proříznutí tvarující náběžnou hranu na všech modelech našich kluzáků již od roku 2005. Pokud tedy snad je pro některé naše konkurenty tato technologie tvarování náběžné hrany zlatým hřebem jejich nejnovějšího modelu, pro nás je součástí know-how již skoro jedno celé desetiletí.

Jaká je životnost KEA v porovnání s kluzákem vyrobeným například z materiálu o hmotnosti 36 g/m2 to 38 g/m2

Skytex 27 od firmy Porcher Sport je tkanina tkaná se stejnou silou vláken v osnově a v útku. Jedná se o vysoko pevnostní nylonovou přízi 6.6 o pevnosti 22 dtex. Tato vlákna jsou o 1/3 lehčí, než je obvyklé u materiálů běžně používaných pro paragliding. Důsledkem je větší citlivost této látky na UV záření a také na mechanické opotřebení. Primárně bude tedy stárnutí látky vrchlíku záviset na chování a péči jejího majitele. Při šetrném zacházení, balení a skladování se KEA odvděčí téměř stejně dlouhou životností, jako u kluzáku z „běžného“ materiálu. Nešetrným zacházením, nadměrným vystavováním slunečnímu záření, nebo sladováním ve vlhku se však životnost vrchlíku dramaticky snižuje. Detailní popis a doporučení k údržbě pak naleznete v uživatelské příručce kluzáku.


Fotogalerie