MČR Sopot Bulharsko

Předpovědi počasí vypadají pro Balkán báječně, proto se někteří piloti rozhodli zajet na místo týden předem a účastnili se závodu Skynomad Open. Dle tracklogu na PG Webu jsme přesvědčeni o tom, že jsme na tom správném místě, jelikož se nikde jinde v Evropě pořádně nelétalo. Na registraci přijíždí piloti z celého světa a máme velmi bohatou účast 144 závodníků, z toho 6 Japonců (nejstaršímu bylo 80 let), 5 Indů, 5 Jihoafričanů, 2 Novozélanďané, a pak spousta závodníků z Ruska, Ukrajiny, Slovenska. Ale to hlavní, přijelo se utkat o titul Mistra Republiky 60 českých pilotů. Po večerním přivítání, Open Ceremonii a Bulharské bohoslužbě jsou závody zahájeny. Piloti se můžou občerstvit domácím vínem, sýrem a ovocem.

Jak už to bývá, tréninkový den je ten nejlepší. Na obloze jsou krásné kumuly a piloti si polétali jak v horách, tak i v údolí. Ještě bych vám přiblížila toto letové místo. Pohoří Staré Planiny se táhne napříč celým Bulharskem od západu na východ, kde přesně uprostřed pod horami, leží mestečko Sopot. V překladu to znamená pramen a je to pravda. V blízkosti svahu i ve městě naleznete celkem 5 pramenů s přírodní pitnou vodou. Na hřeben se dostanete lanovkou za půlhodinky a zde se nalézá prostorné travnaté startoviště i pro takové množství pilotů jako na tomto závodě. Převýšení na přistání je zhruba kilometr a tak máte spoustu pracovní výšky se zachytit.

První dvě kola byly podmínky velmi těžké, jelikož byly dostupy jen okolo 2000 m, termiku brzdila silná inverzní vrstva a nešlo se vyzvedat výše. Proto byly stoupáky rozbité a turbulentní hlavně podél svahu. Trasy se plánovaly podél hor s přeskokem sedla do dalšího údolí a druhá polovina trasy rovinami. Ty bohužel nefungovaly tak, jak bylo typické pro toto místo, a tak do pásky dolétá pouze hrstka pilotů. Třetí kolo si však všichni piloti zlepšují náladu. Zpočátku velmi dlouho vyčkáváme na startu, až se rozpustí inverze a napojí se na vyšší vrstvu, kde už kvetly kumulky. Konečně to funguje před startem a let stál zato. Termika je silná, končí krásnými kumuly a funguje to naprosto všude. Po 53 km trase přistává do pásky více jak 90 pilotů. Dostali šanci si mezi sebou zazávodit i Standarti a Tandemy.

Přistání bylo většinou plánované pod kopcem na obrovské přistávačce hned za městem, velmi blízko jezírka a výborné restaurace. Na šopský salát a výborné maso nikdo nezapomene. Také piloti, kteří přistáli předčasně, měli spoustu zážitků jak ze svozů, tak i se setkání s místními cikánskými, ale pohostinnými obyvateli. Někteří ani nestačili vypít pivko v kiosku a už tam byl svoz. Večerní život u lanovky v kempu a ve městečku vám nemusím přibližovat, krásné počasí, lítání, výborné jídlo a pohoda to vše stačí ke spokojenosti pilota.

Pro následující dva dny je hlášen příchod studené fronty, která má podmínky vyčistit. Pro tyto případy byl Skynomad club připraven a plánuje velkou párty s živou kapelou a pečenými jehňátky. Déšť ani vichr z hor nás nezaskakuje, poté co se všechno snědlo a vypilo, nezbývá než nastopit na „Open Air Rain Párty“. Pravda cizinci byli trošku překvapeni, ale Bulharská kapela za takové publikum nadšená. Následující relax den prospívá všem a připravujeme se na závěrečné 4. Kolo následujícího dne.

Pro tento den bylo vypsáno kolo 108 km dlouhé podél hřebene a více rovinami z obavy před stále převládající severní složkou. Poté, co se ocitáme v rovinách, trápí nás silný údolní vítr, a tak vedoucí skupinka sedá okolo 80 km. Do cíle se dostali pouze dva piloti těsně před zavřením cíle. Ještě tentýž večer se konalo slavnostní vyhlášení spolu s občerstvením a pivkem za doprovodu hudby DJ Yassena.

Celou reportáž si můžete přečíst v angličtině na oficiálních stránkách organizátora soutěže spolu s výsledky: www.skynomad.com nebo v češtině na spřátelených webech www.pgweb.cz, www.ceskyparaglidinng.cz

Výsledky:
Kategorie Open:
1. Radek Večeřa (Cze)
2. David Ohlídal (Cze)
3. Michal Šnajberg (Cze)
Kategorie Serial:
1. Stafan Vyparina (Svk)
2. Michal Brabenec (Cze)
3. Mark Eckhard (Nor)
Kategorie Standart:
1. Jaroslav Tůma (Cze)
2. Jana Krátká (Cze)
3. Jenda Krátký (Cze)
Kategorie Ženy:
1. Renáta Kuhnová (Cze)
2. Tereza Vidláková (Cze)
3. Jana Krátká (Cze)
Kategorie Teamy:
1. Team Potetoes
2. Gradient team
3. Axis team
Kategorie Tandem
1. Bedřich Tkaný (Cze)
2. Alexander Teslenko (Rus)
3. Jindra Fikar (Cze)


Fotogalerie