STUBAI CUP TESTIVAL

Víkend 6.-8.března byl věnován každoročnímu setkání výrobců a pilotů, nejen ze Střední Evropy.

Společně s naším rakouským dealerem Klausem Donatem z Take Off Paragliding a Martinem Schwarzem, zástupcem z Německa, jsme pro piloty měli k dispozici mnoho kluzáků a postrojů ke zkušebním letům.

Největší zájem byl o nová křídla FIDES 5 a ANAKIS 3. Na programu dne bylo nafotit nové modely letošní sezóny, proto jsem létal docela hodně s FIDESem 5, a to mi připomnělo, že tento skromný výcvikový kluzák v sobě ve skutečnosti ukrývá mnohem víc. Je unikátem ve své kategorii, jelikož je to velmi bezpečný a stabilní kluzák, ale zároveň poskytuje velkou zpětnou vazbu a řízení, které přináší potěšení a velký úsměv na tváři.

Létání s ANAKIS 3 bylo začátkem krásného vztahu. Letěl jsem na jednom z prvních vyrobených křídel v prosinci během našich dealerských dnů v Maroku. Když jsem s ním letěl tady ve Stubaii, připomnělo mi to, jak tento kluzák dokáže v řízení odpouštět, přesto zůstává citlivým. Dokonce i s mírným protivětrem, start byl dokonalý a jednoduchý. Stoupání bylo velmi koordinované a brzy jsme šplhali k vrcholkům. Nad těmi foukal silný vítr, který rozprašoval sníh z hor, takže opatrnost byla na místě. Při ztížených podmínkách, bezpečnost, kterou nabízel ANAKIS 3, byla velmi uklidňující. Tím nejúžasnějším letem, který jsem kdy zažil s kluzákem třídy EN A, jsem se dostal do údolí a poté nazpět do tepla a klidu. Ještě několik málo fotek a byli jsme zpět na přistávačce, opět s velkým úsměvem na tváři. Nejedná se o standardní kluzák kategorie EN A, ale o velmi schopné křídlo pro pilota třídy B, který se o víkendech bude pravidelně vydávat na odpočinkové, avšak naplňující přelety, s vysokou mírou pasivní bezpečnosti, přinášející radost i občasnému víkendovému pilotovi po mnoho sezón.

Mnoho pilotů vyzkoušelo ANAKIS 3 a zpětná vazba byla velmi pozitivní.

Hannes z Mnichova: “Bylo to úžasné. Nemohl jsem uvěřit, že to byl EN A, dobré řízení a ten výkon!”

Martin z Garmische prohlásil: “Skvělý! Vyvážené řízení, jednoduchý, a když se podmínky zhoršily, v koutku mysli jsem si vždy uvědomil, že to je EN A. Úžasné!”

Caroline z Francie: “Hned jeden chci! Ten růžový!”

Tomáš Ledník nám na Stubai Cupu předvedl v akci SKY DRIVE řiditelný záložní padák typu rogalo. S nově navrženým postrojem Tomáš ukázal, že dokáže záložní padák velmi rychle odhodit, a za aktivní pilotáže záložního padáku doletět na místo přistání.

Měl jsem radost z toho, jak ARGOS stále dokáže ve vzduchu udělat dojem. Několik pilotů proneslo, že toto jednoduché, ale důmyslné křídlo je to nejlepší, na čem kdy letěli. Pár pilotů, kteří dosud lítali na ANTEA křídle, vyzkoušelo ARGOS a přísahalo, že to bude jejich příští kluzák.

Setkání se starými známými, seznamování s novými lidmi a létání jsme si náležitě užili. Určitě doporučuji návštěvu Stubaie příští rok, a doufám, že vás tam všechny uvidím!

Tim King

Team Sky


Fotogalerie