Často potkáváme piloty, kteří bojují se svými vysoce-výkonnými křídly a nejsou schopni zvládnout jejich potenciál a let si vychutnávat. Myslím si, že je to tak špatně. Proto vyvíjíme právě takové kluzáky, kterými jsme známí. Netlačíme konstrukční limity do krajností a nesnažíme se piloty dotlačit k dovednostem, které by jim umožnily takovou konstrukci zvládnout. Paragliding je o tom, abychom měli z létání radost, abychom si vážili každé hodiny ve vzduchu. Proto naše kluzáky odrážejí tuto základní filozofii – mají být jednoduché, spolehlivé a mají přinášet radost.
Konstrukce
Konstruktér paraglidingového křídla musí být tak trochu inženýr, musí ovládat šicí techniky a musí být snílek ochotný dovést své sny k realitě. Ještě před tím, než na papír nakreslí první díl nebo si sedne k počítači, musí promyslet spoustu věcí.
Čím více si to konstruktér rozmyslí, tím méně bude potřeba prototypů. Spousta vyrobených prototypů nedokladuje, že konstruktér odvedl dobrou práci. Zkušený konstruktér bude vědět o každém možném problému ještě před tím, než prototyp vůbec odstartuje.
Výroba
Při výrobě kluzáků se vždy musíme spoléhat na pracovníky a nejlepší možnou technologii – často je potřeba technologie vyvinout, aby se dal nějaký nápad realizovat. Ale přesto není čistě technologický přístup s týmem kvalifikovaných zaměstnanců dostačující – je nutno se pohybovat v maximální možné přesnosti, které jsou stroje i lidé schopni.
Jeden automobil se vyrábí v průměrně 5 hodin. Jeden kluzák spotřebuje asi 50 výrobních hodin. Využití moderních technologií nám umožnilo, abychom s výrobou zůstali v Evropě, přestože náklady na pracovní sílu jsou ve východní Asii asi 10x nižší! Mluvíme zde a o vysoce kvalifikovaných a motivovaných lidech, kteří mají pro svoji práci všechna školení a cvik. Musí pochopit a porozumět tomu, proč přesnost a práce přesně tak, jak si přeje konstruktér, je tak důležitá.
Technologie
Všechny technologie, které do výroby vstupují, musí odpovídat požadavkům na konstrukci a ne požadavkům marketingového oddělení. Sky Paragliders pracuje s tzv. 3D tvarem na náběžné hraně již od roku 2005 – prostě proto, že je to pro výrobu padáku to nejlepší. A další příklad – mini ribs ... Jsou většinou šité zvenku a jsou vystaveny odírání. Raději budeme optimalizovat napětí v odtokové hraně tak dlouho, dokud nedojdeme ke stavu, kdy mini ribs nejsou prostě potřeba – prostě je nebudeme potřebovat.
Kolik řad šňůr potřebuje dobrý kluzák?
No, většinou více než je možno najít na spoustě současných kluzáků. Šnůry nejsou jenom zdrojem odporu, kterého je nutno se zbavit. Tvarují kluzák, jsou prostředkem pro stabilitu a propojují vrchlík s pilotem. Je možné snižovat počet šňůr, ale určitě dojdete do stavu, kdy bude nutno vymyslet řešení pro problémy, které tímto vzniknou a které jste před tím neznali. Vynecháním D řady šňůr nezískáte o 25% vyšší výkon. Řada D tvoří méně než 25% všech šňůr (ještě je tady řidička a vyvázání ucha). Bude ale nutno zesílit řadu šňůr A, B a C, což povede k většímu průměru s vyšším odporem.
Kromě toho bude „trojlana“ potřebovat nylonové výztuhy. Vznikne tak křídlo, které je nutno složitě a dlouho skládat. A to je přesně to, co dle našeho názoru, neodráží podstatu paraglidingu.
Alexandre Paux, konstruktér Sky Paragliders, listopad 2013