EXOS

EXOS je výkonné křídlo pro XC létání a patří do sportovní řady našich výrobků Sport-Line.

EXOS je kluzák se řadou moderních technologických prvků, má nízkou váhou (4.05 kg ve velikosti M) a přesné řízení, stabilita a výkonem jsou dokonale sladěny, což posiluje důvěru pilota v křídlo a dovolí krásné, inspirující přelety.

Kluzák EXOS je vyvázán do tří řad a nabízí technologie LEO (Leading Edge Optimisation) a má inovativní tvarování s označením Triple 3D.

EXOS je křídlo určené pro zkušené XC piloty, jimž nabízí vysoký přeletový potenciál, ale přitom zůstává praktické a pravdivě klasifikované křídlo v kategorii C.

Mezi hlavní charakteristiky patří:

 • efektivní let proti větru s vysokým poměrem klouzáním,
 • efektivní stoupání,
 • jednoduché, intuitivní řízení,
 • ovládání na C řadě volných konců,
 • kompozity vyztužená náběžná hrana,
 • nízká váha.

Ke každému padákovému kluzáku dostáváte zdarma:

Od vývojového týmu

Cílem našeho týmu nebylo jenom zvýšit výkon křídla pomocí moderních technologií, vysoce kvalitních materiálů, přesné práce, ale věděli jsme, že EXOS musí zůstat prakticky použitelný a přátelský kluzák.

Hlavní konstruktér společnosti - Alexandre Paux – vysvětluje:

„Křídlo EXOS má štíhlost 6.4, což není extrémní hodnota, přesto jsme ale dosáhli extrémně dobrých a vyvážených výkonů s křídlem, které po pravdě odpovídá certifikační kategorii C a je vhodné pro zkušeného XC pilota.

Celý R&D team sbírá zkušenosti, které vyústily ve vyváženou koncepci křídla. Systém vyvázání je zvolený s ohledem na výkon, ale i se zřetelem praktickou stránku létání a s ohledem na životnost kluzáku. Kombinujeme opletené šňůry ve spodní části vývazu s neoplety v horních galeriích.“

Ve Sky Paragliders všichni věříme, že přesné a předvídatelné řízení umožní pilotovi dostat z křídla jeho maximální výkon a více se tak soustředit na vlastní strategii letu, což ve svém důsledku vede k delším, bezpečnějším a jistě i krásnějším letům.

Jeden z členů konstrukčního týmu SKY – Cyprián Koreň – vysvětluje, jak to vlastně funguje u něho samotného:

„Pro mě osobně spočívá výkon a bezpečnost křídla nejenom v samotných výkonech, ale v tom, jak pohodlně se k tomuto výkonu v křídle dostanu. Potřebuji křídlo, které komunikuje, ale není nervózní. Křídlo, které je hodně stabilní, může vytvářet falešný dojem bezpečnosti. EXOS je konstruován tak, aby byl vyvážený a dobře o všem informoval. Jakmile šlápnu do speedu na nějakém přeskoku, chci cítit, že křídlo drží, ale přesto mi dává informace o pozici nad hlavou a tom, co se děje uvnitř křídla. Jakmile naletím stoupák, chci křídlo naklonit a využít každé bublinky. Určitě můžu říct, že využitelný potenciál výkonu zvyšuje výkon samotný a tohle EXOS určitě naplňuje.“

Jeden z technických prvků, který pomáhá tomu, čemu říkáme náš typický handling, je bezpochyby nízká váha našich kluzáků.

Michal Šotek, hlavní technolog společnosti k tomu dodává:

„Víme, že každý ušetřený gram váhy na kluzáku přispěje k zpříjemnění ovládání a ke zvýšení bezpečnosti. Snižování váhy je naprosto zásadní. Pro horní i spodní potah jsme použili SKYTEX 32, je lehký a přitom je hodně odolný. Vnitřní struktura EXOSu je tvořena kombinací SKYTEXU 40 (diagonály a tension tapes) a SKYTEXU 32 (žebra a mini žebra). Tato kombinace zaručuje pevnost, nízkou váhu. Výsledkem těchto postupů je kluzák o váze 4.05 ve velikosti M, které neztratil nic z potřebné a užitečné praktičnosti v každodenním používání.“

O nové konstrukční řadě

Krásný a plně funkční kluzák.

Nový nos, nový profil, nové vyvázání, vyšší štíhlost. Vítejte ve světě řady Sport line. Chtěli jsme vytvořit technicky a technologicky moderní křídlo. A tak vzniklo křídlo EXOS.

Pomocí systému V Bridge jsme roznesli zatížení ze závěsných bodů, zmenšili horní ballooning a dosáhli tak povrchu bez nejmenší vrásky.

Systém LEO (Leading Edge Optimisation) je použit pro vyztužení náběžné hrany a přistoupili jsme k němu po velmi intenzivním testování.

Tvar nosu a pozice otvorů v náběžné hraně jsou optimalizovány tak, aby v celé šíři rychlostního rozsahu křídlo docházelo k rovnoměrnému rozložení vnitřního tlaku a napětí na křídle. Nos je vyztužen pomocí nylonu a hypalonu a tradiční nylonové výztuhy většinou zvyšují náchylnost k opotřebení náběžné hrany, posunuli jsme je tak, abychom toto nebezpečí minimalizovali, ale přesto udrželi pevnou a vyztuženou strukturu nosu.

Posledním konstrukčním prvkem jsou mini ribs (mini žebra) u odtokové hrany,  které nám pomohly udržet celý potah výjimečně čistý a tudíž velmi výkonný.

A tato směs nápadů a postupů a technologií vyústila v EXOS – křídlo s výjimečným výkonem a řízením.

Směs všech těchto inovací  unguje v harmonii a dává kluzáku EXOS potřebný výkon a pohodlné řízení.

Barevné schéma

Technické informace

EXOS S M L XL
Plocha (m2) 20.78 22.12 23.38 24.88
Plocha (m2) 11.53 11.90 12.23 12.62
Štíhlost 6.40 6.40 6.40 6.40
Projekční plocha (m2) 18.24 19.42 20.53 21.84
Projekční rozpětí (m) 9.47 9.78 10.05 10.37
Projekční štíhlost 4.92 4.92 4.92 4.92
Počet komor 65 65 65 65
Hmotnost padáku (kg) 3.90 4.05 4.20 4.40
Vzletová váha (kg) 65-85 75-95 85-105 95-120
Certifikac EN/LTF C EN/LTF C EN/LTF C EN/LTF C

Vlastní barvy

Zvolte si barvy svého kluzáku

Pokud jste si nevybrali ze standardně dodávaných barev jednotlivých modelů, můžete si sestavit vlastní kombinaci. Jakmile jste s výběrem spokojeni, zkopírujte prosím název padáku a barevný popis do objednávky (například EXOS: blue / orange / white).

Padák s uživatelsky sestavenými barvami dodáváme s příplatkem a je možno vycházet z možných předdefinovaných variant při zachování rozlišení designu vrchlíku.

Termín dodání závisí na vytížení dílny, takto objednané padáky se vždy vyrábějí na zakázku.

Užijte si výjimečnost, užijte si vlastní design.

Materiály

 Canopy

 • Panely: NCV  Skytex 70032 1580 E3W (universal 32g/m2), Porcher Sport, Francie

 • Náběžná hrana: NCV  Skytex 70032 1580 E3W (universal 32g/m2), Porcher Sport, Francie

 • Diagonály: NCV  Skytex 9017 1580 E29A (hard finish 40g/m2) Porcher Sport, Francie

 • Profily a mini ribs: NCV  skytex 70032 1580 E4D (hard finish 32g/m2), Porcher Sport, Francie

Šňůry

 • Horní galerie: LIROS DC000-0060 – diameter 0,6 mm,neopletené, Dyneema ®, LIROS,Německo

 • Střední galerie: COUSIN TRESTIC Vectraline ultimate 12210 – průměr 0,9 mm, neopletené, Cousin Trestec, Francie

 • Dolní galerie: LIROS PPSL 200 / 160 / 120 opletené šňůry Dyneema ® – průměr 1,42 / 1,4 / 1,15 mm, LIROS, Německo

 • Řídící šňůry: LIROS DC000-0060 neopletené, Dyneema ® – průměr 0,6 mm, LIROSNěmecko

 • Hlavní řídící šňůryEDELRID 7850-100 / 7850-200 opletené šňůry Dyneema ® – průměr1,2 / 1,7 mm, EDELRID, Německo

Volné konce

 • Popruh:13 mm polyester; Mouka Tišnov, ČR

 • Karabinky: 3.5 Delta; Peguet, Francie

 • Kladky s kuličkovými ložisky: Orbit S20, Ronstan, Austrálie

Download

Video

Fotogalerie