Setkání balkánských pilotů, Ohridské jezero

Po dlouhých přípravách přece jenom nastala chvíle, kdy se měla u ohridského jezera setkat asi sedmdesátka řeckých, srbských a makedonských pilotů.

Konečně jsme se tedy vydali na dlouhou cestu do Makedonie a doufali, že vztahy Řeků a Makedonců v týdnu plném létání nebudou kopírovat vztahy jejich politických představitelů.

Po jarních zkušenostech z cestováním do Řecka přes Srbsko jsme se rozhodli vyzkoušet trajekt na lince Terst – Igoumenitsa v Řecku. Dvaadvaceti hodinová cesta trajektem byla velmi příjemná – spaní na palubě v lehátkách, koupání v bazénu, noční a denní bary – komfort, na který nejsme na cestách zvyklí.

První den v Makedonii u jezera nás zaskočilo špatné počasí a silný vítr. Odjeli jsme tedy autobusem sponzora srbské skupiny (aerolinie JAT) na Prespanské jezero (hranice mezi Makedonií a Albánií) a víceméně sletěli z hřebene nad jezerem dolů k na břeh.

Od druhého dne se ale počasí zlepšilo a nastal (ne)únavný kolotoč létání a létání. Každý den byla již od 9 hodin ráno čistá obloha a již kolem 11 bylo možno startovat a točit termiku. Na jih orientovaný start je v nadmořské výšce 1450 a přímým letem se pilot dostával nad vodu s 500 metry výšky a měl dost prostoru vyzkoušet všechny možné i nemožné figury. Většinou se ale dalo bez problému dotočit a pracovní výška nad jezerem pak značně narůstala.

Na start je pohodlný výjezd po silnici a všichni jsme ráno společně vyjeli autobusem JATu. Piloti tandemů jezdili osobními auty a nejednou se jim podařilo za den až šest letů. Po společném vývozu jsem zájemcům vysvětloval, jak zvládnout negativku, full stall, asymetrické zaklapnutí, B-stall, … Nakonec jsem vždy startoval mezi prvními a po přistání navigoval pomocí vysílačky.

U ohridského jezero skoro nefouká vítr, a proto je to jedna z mála vodních ploch, kde není vidět ani jedna plachetnice. To samozřejmě vyhovuje padáčkářům, kteří v naprosto klidném vzduchu mohou neúnavně zkoušet a zkoušet všechny možné režimy. Večer jsme potom společně seděli u videa a vyhodnocovali jednotlivé figury, vyprávěli si zážitky a připravovali se na další den plný létání.

Jednoho dne jsem se chtěl pokusit vyzkoušet looping v tandemu. Velmi odvážně se rozhodla Hanka Matýsková a zanedlouho jsme se již společně chystali ke startu. Neletěli jsme na klasickém tandemu, ale na FEVERu 31, který byl navržen pro zatížení do 140 kilogramů. Spolu s Hankou jsme jej zatížili 135 kilogramy a letěli těsně kolem skal pochytat nějaké bublinky, abychom se dostali co nejvýš nad jezero. Pro Hanku byl jistě zážitkem již samotný let kolem skal, takže nakonec neměla do loopingu mnoho chuti, ale po několika wingoverech a spirále jsme nakonec padali v sérií loopingů až téměř na hladinu jezera.

Hanka si to užila – soudě alespoň podle křiku …

[page] Piloti, kteří měli z figur zpočátku obavy, létali se mnou v tandemu (tentokrát již opravdu na GOLEMu) a procházeli jsme společně všechna možná úskalí nestandardních letových režimů. Nakonec se ale každému podařilo na padáku vyzkoušet to, co jej zatím nepotkalo, a všichni byli nesmírně šťastní ze svých prvních klapanečků, klapanců, stallů a negativek.

Sám jsem si ještě vyzkoušel seskok na base jumpovém padáku z tandemu, abych si i já sám užil trochu adrenalinu. Samotný Ohrid je historickým městem, kterému po historické stránce dominuje katedrála sv. Nauma z 9. století, po stránce kulinářské zase ohridský pstruh, který se loví jen a pouze ve vodách ohridského jezera.

Po dobu akce jsme byli ubytovaní přímo u přistávačky na břehu jezera. Spali jsme v karavanech a za celkem 6 nocí jsme platili 50 DM.

I ceny ostatních životních potřeb jsou srovnatelné nebo nižší než ceny naše. Sezónní ovoce potom je potom skoro nechutně levné. Ohridké jezero vyhledávají i potápěči. Jezdí sem za nejčistší vodou jezerní vodou v Evropě. A pro zájemce o potápění z řad amatérů pořádají místní agentury procházky pod vodou s instruktorem.

Ohrid je zkrátka ideálním místem nejen pro létání, ale i pro rodinnou dovolenou, pěší výlety a cestování na kole. Všech 70 účastníků bylo velmi spokojeno a všichni si slibovali, že za rok zase přijedou. Deset účastníků z Řecka nakonec slíbilo, že přivedou další a další známé a po celou dobu akce si kupodivu s Makedonci do vlasů nevjeli.

Proto jsem se nakonec přece jenom rozhodnul uspořádat celou akci příští rok v září 2001 znovu. A budete-li mít zájem, neváhejte se k nám připojit. Určitě to bude stát za to …

Praktické informace: Do Makedonie je potřeba vízum, nejlepší je zastavit se pro něj cestou na trajekt v Lublani na makedonském konzulátu, kde se dá vyřídit na počkání za 45 DM.

Cena za trajekt Terst – Igoumenitsa stojí 250 DM za osobní auto, 355 za dodávku, cena za osobu je 145 DM, cestující do 26 let mají slevu 20%. Cesta trvá 22 hodin.

Z řeckého na Ohrid trvá cesta asi 6 hodin, projíždí se atraktivní (i pro paragliding) oblastí řeckých Meteor.

Ubytování v Makedonii v kempu stálo asi 8,5 DM za osobu.

V oblasti se létá převážně nad jezerem, i termické lety, oblast není ale příliš vhodná pro přelety, start je orientován na jih, pohodlné přistání na pláži u jezera přímo u kempu

Fotogalerie