• 12 km běhu do vrchu s převýšením 1950 m
  • Paragliding se startem v 2441 m. n. m., mezipřistání s kilometrovým výběhem s padákem v rukou
  • 5 km na kajaku se startem ze sedmimetrové rampy
  • 14 km stoupání, 8-kilometrový sjezd, 1400 výškových metrů, 26% stoupání na horském kole

Neoficiální mistrovství světa štafet extrémních sportů se letos po čtyřiadvacáté uskutečnilo v rakouském Lienzi. Účast na jednom z nejtěžších štafetových závodů světa láká každoročně na start do rakouského Lienzu téměř dvě stovky štafet. Celkem 468 závodníků touží po pocitu pokořit náročné trati jednotlivých disciplín DOLOMITENMANNA. Pořadatelé však na start letos pustili „pouhých“ 117 štafet a ostatním pak nezbývá než doufat, že to vyjde třeba příští rok.

Letos jsem startoval za tým EUROFOAM CELLPUR, se kterým jsme se umístili v amatérské kategorii na 11. pozici. Náš běžec a nováček v týmu Petr FRÜHAUF předvedl kvalitní výkon a dvanáctým místem (1:40:55) položil základ pro dobré umístění naší štafety.

Nejrychlejší byl na vrcholu Kühbodentorl vicemistr světa v běhu do vrchu Azarya WELDEMARIAM (1:24:31). Jeho výkon postavil štafetu Robotunits v mezinárodním složení do čela letošního DOLOMITENMANNA a z první příčky je nedokázali sesadit ani obhájci loňského prvenství Kolland Topsport, kterým rozbíhal závod fenomenální Jonathan WYATT, jenž se letos musel spokojit s druhým místem mezi běžci. Sérii čtyř vítězství tak prozatím neprodloužil. Běžeckou část ovlivnilo mírné odklonění od tradiční trati. Přibližně ve čtvrtině závodu tak prvních dvanáct závodníků běželo mimo značenou trať a mohli tak získat více než minutovou výhodu oproti běžcům na dalších místech, kteří respektovali nové značení trati. Žádný protest však po skončení závodu nepadl.

Překrásné počasí tentokrát kromě diváků vyhovovalo i paraglidistům, kterým vévodil Ital Markus PRANTL (31:07) a pojistil vedení týmu Robotunits. Patnáctý nejlepší čas mezi zástupci profi týmů zaznamenal Michal KRYSTA (38:28), jenž byl zároveň třetím nejlepším českým paraglidistou letošního ročníku. Já jsem závod dokončil na jednatřicátém místě (44:36). Nejzkušenější závodník v barvách EUROFOAM SPORT TEAMU Patrik VYHLÍDAL předvedl při jedenáctém startu rovněž spolehlivý výkon a časem 45:15 obsadil 34. místo. Přes kvalitní a poctivou kondiční přípravu se Dalibor KALÁB umístil na čtyřicátém místě (46:35) mezi amatérskými paraglidisty a se svým výkonem tak nebyl zcela spokojený. Výsledek však jistě bude motivací k přípravě do dalšího ročníku pro navázání na umístění v první desítce nejlepších paraglidistů z předchozích Daliborových startů.

Nejsilnější zbraní štafet EUROFOAM SPORT TEAMU byli letos kajakáři. Ondra ZAJÍC zajel pátý nejlepší čas v kategorii profi (31:29) a za vítězným Haraldem HUDETZEM zaostal 1:38 min. Vít PŘINDIŠ byl třetí nejrychlejší kajakář amatérské kategorie (33:03) a navázal na skvělý výkon z předminulého ročníku. Přes výrazné potíže s lodí dokončil závod Jiří ŠŤASTNÝ na pěkném jednadvacátém místě (36:44). Do první padesátky se probojoval i Martin SAITL a při svém dvanáctém startu dokázal zajet pod čtyřicet minut (39:57).

Mezi cyklisty se ve výsledcích objevil paradox, který zmátl i pořadatele při vyhlašování nejlepších závodníků jednotlivých disciplín. Nejrychlejší biker totiž startoval v kategorii amatérských týmů. Kristián HYNEK předvedl na těžké trati výkon, který nedokázala překonat ani domácí biková hvězda Alban LAKATA. Hynkův čas 1:25:50 znamenal více než dvouminutový náskok před druhým v pořadí Hannesem PALLHUBEREM z Itálie. Desátý nejrychlejší čas předvedl v profi kategorii Marek RAUCHFUSS (1:36:22) přestože téměř celou sjezdovou část trati absolvoval na prázdném zadním kole! Čtvrtý amatérský čas zajel po výborném výkonu Václav STRNAD (1:37:55) a mezi nejlepší se třináctým místem prosadil i Pavel BARTOŇ (1:44:02). Druhý start na těžkých tratích DOLOMITENMANNA se díky pádu a defektu nepovedl Jiřímu PRAŽÁKOVI, který tak obsadil 65. místo (2:17:11).